Zgodovina

Društva obolelih zaradi azbesta je bilo ustanovljeno leta 1996, istočasno s sprejemo zakona o ustavitvi uporabe azbesta. Društvo OZA je vse procese povezane z ukinjanjem uporabe azbesta spremljalo in v njih tudi aktivno sodelovalo, v korist vseh, ki so bili azbestu izpostavljeni. To poslanstvo s svojimi aktivnostmi društvo nadaljuje tudi danes. Leta 2004 je prejelo status društva, ki deluje v javnem interesu na področju zdravstvenega varstva.
Radivoj Velušček, ustanovitelj in dolgoletni predsednik društva je tudi častni občan Občine Kanal ob Soči. Priznanje je prejel za svoje 20-letno zavzeto in požrtvovalno delo v dobro obolelih zaradi azbesta na občinski ravni in v širšem slovenskem prostoru, za osveščanje širše javnosti o posledicah uporabe azbesta in za sodelovane s priznanimi strokovnjaki pri raziskavah za hitrejše odkrivanje najtežjih azbestnih obolenj.